Rhubarb | 1kg

Rhubarb | 1kg

Regular price
$19.90
Sale price
$19.90
Regular price
Sold out
Unit price
per 
Tax included. Shipping calculated at checkout.

Everyone kind of knows what it is, but it’s still largely a mystery to a lot of people. Like, you’ve probably eaten a piece of rhubarb pie or a slice of rhubarb cake but when was the last time you actually bought it from the store? Can you even answer the question, “What is rhubarb?”

Throughout history, rhubarb has been used for both culinary and medicinal purposes. Although you can eat rhubarb raw, you probably won’t enjoy it. It has a sour, brutally bitter taste, so most people prefer to cook it with sugar.

Rhubarb can be roasted, sauteed, stewed, or pureed. Stewing rhubarb is one of the easiest and most common ways to cook it, as well as one of the most versatile ways to serve it. Pour stewed rhubarb over ice cream, drizzle it onto pancakes, or even incorporate it into cocktails.